Candida Albicans Maya Mantarının test edilmesi ve tedavisi

Prof. Dr. Horst Ferdinat Herget’in 1972 yılında tanı için kullandığı tükürükte Candida tespiti hala geçerliliğini koruyor...

Bireylerin kendi kendine yapacakları basit bir test ile Candida’yı test etmeleri mümkündür:

Sürekli beyaz kaplanmış bir dil, Candida enfeksiyonunun güçlü bir göstergesi olabilir.

Candida hastaları genellikle sabah kalktıktan sonra dillerinde neredeyse kar beyazı, ince ve biraz sümüksü bir tabaka görürler.

Sabah tükürükle yapılan basit bir test ile Candida’nınız olup olmadığını öğrenmeniz mümkün.

Test Nasıl Yapılır: Bir bardağa taze musluk suyu doldurun ve sabah ilk tükürüğünüzün bir kısmını bardağa dökün. Tükürük yüzeye çıkmalıdır. Birkaç dakika ile 1 saat sonra yüzen tükürüğün altında tek tek iplikler oluşursa test pozitiftir.

    İpliksi görüntü      Yüzen tanecikler   Çöken ve artan tükürük

Eğer iplikler halinde aşağıya doğru çöken lifler varsa suya bir küp şeker veya eşdeğer miktarda toz şeker ekleyin. Mantarın muazzam bir şekilde çoğaldığını göreceksiniz.

Bu, mantarın bağırsakta çalışma şekliyle aynıdır ve Candida’nın bağırsağınızı istila edip bağırsak duvarında delikler açması gibi ölümcül bir sonuç doğurur. Candida rafine karbonhidrat, rafine şeker ve alkolle hızlı çoğalır.

Ancak, test bilimsel olarak doğru değildir ve birçok hata kaynağı vardır. Sadece bu test bile sizde Candida olup olmadığını yaklaşık %60 oranında belirler. Kullanılan bir ilaç varsa ve ilaç bir gün önce alınmışsa etkisi olmayabilir veya gecikebilir. Vücut az da olsa susuz kaldıysa da yanlış sonuç çıkabilir. 

Kendi Kendine Tükürük Testi

Endüstriyel şeker ve un tüketimi, genellikle boğaza ve bağırsaklara yerleşen çok inatçı bir mantar olduğu için son derece can sıkıcı bir mantar olan Candida'nın gelişimini destekler.

Sabahları dilin tüm gövdesinin çoğunda ortaya çıkan daha kalın beyaz-sarı bir dil kaplaması şüphelidir. Bu gün boyunca devam ederse, bir şeylerin ters gittiğinin neredeyse kesin bir işareti olarak görülebilir. 

Yapması kolay bir tükürük testi ile organizmanızın aşırı strese ve dolayısıyla muhtemelen Candida Albicans'a maruz kalıp kalmadığını nispeten güvenilir bir şekilde belirleyebilirsiniz. Tükürük testi pozitif ise bir an önce beslenmenizi değiştirmeniz şart!

Candida Albicans diye bildiğimiz maya mantarı, sandığınızdan daha yaygın! 

Mantar enfeksiyonlarına karşı savunma için önemli olan simbiyotik bağırsak bakterilerini ve bize zararlı olan bakterileri antibiyotikler öldürür. Artık geleneksel tıp doktorları bile antibiyotiklere ek olarak bağırsak florası ajanlarını reçete etmeye başlıyor. Ancak çok daha problemli ve çok daha az bilinen bir gerçek ise çoğu peynirin, etin ve diğer pek çok yiyeceğin bağırsak florasını sürekli bozan antibiyotikler içermesidir. Mantar bu durumda ana yararlanıcıdır ve bu gerçek neden daha fazla insanın mantar enfeksiyonlarından ve özellikle Candida Albicans'tan etkilendiğini açıklar.

Tüm sağlıklı kişilerin yaklaşık %70'inde ve protez kullananlarda neredeyse düzenli olarak, tomurcuklanan mantarlar, mikrobiyal oral florada da tespit edilebilir ve bunlarda da en sık görülen mantar Candida Albicans'tır. Ağızda pozitif tespit mutlaka bir hastalık durumunu göstermez. Çünkü doğal ağız floramızda birçok farklı mikrop bulunur. Mikrop miktarı fark yaratır.

Bununla birlikte, ağız florasının ekosistemi dengesizse, bu değişen ortam örneğin mantarların çoğalmasına neden olur ve bunlar daha sonra kontrolü ele alabilir, ağzınızda pamukçuk oluşur. Mantarlar, ana enfeksiyon kaynağı olan birçok gıdanın bir parçasıdır.

Kendi Kendine Tükürük Testi

Uyanır uyanmaz, vücut sıcaklığı ile oda sıcaklığı arasındaki, durgun, su dolu bir bardağa tükürün. Şimdi önümüzdeki bir saat içinde neler olduğunu izleyin. Tükürük başlangıçta yüzeyde yüzmelidir.

 • Uzun ipler suya doğru uzanıyor mu?
 • Bulutlu tanecikler suda sürükleniyor mu?
 • Bulanık görünen tükürük bardağın dibinde birikiyor mu?
    İpliksi görüntü      Yüzen tanecikler   Çöken ve artan tükürük

İplikler ne kadar kalın ve hızlıysa, tükürük o kadar hızlı çöker, tükürüğünüzde o kadar fazla olur. 

İplik yoksa ve tükürük bir saat sonra hala su yüzeyinde yüzüyorsa, muhtemelen Candida’ya çok az maruz kalırsınız veya hiç maruz kalmazsınız.

Maya mantarının yol açabilecek risk faktörleri, organizmada vücudun ortamını değiştiren ve/veya vücudun savunmasını azaltan tüm süreçleri içerir. 

Bağırsak Mantarının Çoğalmasına Yol Açan Faktörler:

 • Sık antibiyotik kullanımı
 • Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı
 • Vücutta ağır metal ve toksik maddelerin birikmiş olması (sigara içmek, uzun süre sigara içilen ortamda bulunmak, ayrıca kirli hava vücutta ağır metal birikimini artırır)
 • Klorlu su içmek, kortizon gibi anti-inflamatuar ilaç kullanmak
 • Rafine karbonhidrat ve şekerli besinleri sık tüketmek
 • Aşırı alkol tüketimi

Tükürüğün sümüksü ve yapışkan olmasının bir nedeni, sabahları ağzın çok kuru olması olabilir. Bu ayrıca dehidrasyon, tükürüğün daha kalın, sümüksü ve lifsi olmasına neden olur.

Alerjiler, çevresel toksinler ve soğuk su tükürüğün kalınlaşmasına da yol açabilir.

Diğer nedenler bakteriyel veya viral enfeksiyon, küf veya parazit istilası da olabilir. 

Candida'nın Açık Kanıtı

Bunu yapmanın, tıbbi laboratuvardan geçen birkaç yolu vardır:

 • Antikor testi: Tükürük örneği laboratuvarda antikorlar için test edilebilir.
 • Vegatest veya HRV – Reviquant ile analizi
 • SFF dışkı analizi
 • Kan veya dışkı örnekleri kullanılarak Candida testi: Bu amaçla, mantar enfeksiyonu olup olmadığını belirlemek için mantar kültürleri oluşturulur.
 • Vajinal mantar durumunda, mikroskop altında incelenen smear alınmalıdır. Bununla birlikte, özellikle tekrarlayan vajinal mantarlarda, dirençli patojenik mantarları da saptamak için burada mantar kültürleri de oluşturulabilir.

Candida Ev Testi

Vajinal enfeksiyonunuzun, vajinal mantar olup olmadığını öğrenmek için evde kendi kendine test de yapabilirsiniz. Bunun için eczaneden reçetesiz kandida testi yaptırabilir veya internetten sipariş verebilirsiniz.

Bağırsak Mantarı Belirtileri:

-Halsizlik, Yorgunluk, Bitkinlik
-Hafıza ile ilgili şikayetler, unutkanlık
-Konsantrasyon Eksikliği
-Şişkinlik/Kabızlık/Gaz
-Kilo alma / Şişmanlama
-Egzama
-Eklem ve kas ağrıları
-Baş ağrısı/Migren

-Kızarıklık ve kaşıntı gibi deri rahatsızlıkları
-Şiddetli bağırsak krampları
-Bağışıklık sisteminin bozulması
-Sık hastalanmak
-Şekerli besinlere karşı aşırı istek
-Bazı besinlere karşı hassasiyet
-Hormonel bozukluklar
-Anksiyete ve Depresyon

Bağırsak mantarıyla mücadelede en güçlü silah doğru beslenmektir. Bunun için bitkisel kökenli olan maya mantarına karşı etkili olan antifunal ürünler NTvita CandStp MCT Oil Plus kapsül başta olmak üzere probiyotik besinler ve bağırsak floranızı iyileştirecek besinler tercih etmelisiniz. Vitamin ve mineral eksikliklerini önlemek için kaliteli besinler seçin. Kaliteli besin demek; organik ve işlenmemiş besin demektir.

Bağırsak mantarı tedavi edilebilir. Bu yüzden bağırsak mantarını besleyen besinler beslenme programından çıkartılmalı ve bağırsakları iyileştirecek beslenme programına uyum sağlanmalıdır. Bağırsak mantarının şeker ve alkolden beslendiği unutulmamalıdır. Şeker demek sadece çaya katılan şeker anlamına gelmez; bal, pekmez, reçel ve kuru meyvelerde bulunan şeker de buna dahildir.

Bağırsak mantarı şekerden beslenir!

Şeker dışında UZAK DURMANIZ GEREKENLER:

 • Kuru meyveler
 • Yapay tatlandırıcılar
 • Alkol
 • Bal, pekmez, reçel, şuruplar (agave vb.)
 • Beyaz Pirinç / Basmati
 • Beyaz undan yapılmış her şey: makarna, börek, pasta ve pastane ürünleri
 • Katkılı / Koruyucu içeren besinler (çok işlem görmüş)
 • Küflü peynirler & İnek sütü
 • GDO’lu gıdalar

Dr. Hüseyin NAZLIKUL,  M.D.,  PhD.
IFMANT = Uluslararası Nöralterapi Federasyonu Başkanı
Bilimsel Nöralterapi Regülasyon Derneği Başkanı