Maya Mantarı (Kandida Albicans) Tedavisi

Kandidiyazis tedavisini aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:

1. Bitkisel ve kimyasal ilaç kombinasyonu

2. Sağlıklı ve dengeli beslenme

3. Nöralterapi

4. Su ve fiziksel aktivite

5. Rektal ozon

6. Kolon hidroterapi

1. Bitkisel ve kimyasal ilaç kombinasyonu: Bu kombinasyonda öncelikle mantarın kalıcı olarak sona ermesi için bitkisel karışım olarak eczanelerde satılan ilaçları önermekteyiz. Bu durumda ilk tercihimNtvita CandStp MCT Oil” kapsül olmaktadır.  Beraberinde bağırsak florasının oluşumu için içinde canlı organizmaların bulunduğu probiyotikler, yerine göre prebiyotikler ve bağırsak bağışıklık sistemini destekleyecek doğal ilaçlar da tedavinin vazgeçilmez parçasıdır. Varsa (laboratuvar sonuçları ile) eksik vitamin ve mineral takviyesi bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

2. Sağlıklı beslenme ve diyet: Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi aslında tedavi başlığında anlatmak çok doğru değildir. Çünkü bu bir tedavi şekli değil ancak yaşam şekli olduğu zaman anlam ifade eder. Ancak kandida varlığında nelerin yenilmemesi gerekir ve neler yenilirse fayda sağlar bunları açıklayalım:

 • Kandida albicansın en önemli besini şekerdir. Beyaz un, alkol ve türevlerinden elde edilen tüm ürünler hızla şekere dönüşür ve kandidayı besler. Tedavi sürecinde kandidayı aç bırakarak yok etmek de ikinci yol olduğu için en az iki ay süreyle her türlü rafine karbonhidrattan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Rafine karbonhidrat denildiği zaman beyaz un ve beyaz şeker kadar her türlü alkolün de şeker deposu olduğu unutulmamalıdır.
 • Olgun ve kuru meyveler bol miktarda fruktoz içerdiği ve fruktoz da hızla şekere (glikoz) dönüştüğü için yine en az iki ay süreyle olgun taze meyve ve kuru meyvelerden uzak durmak gerekir.
 • Pirinç, bulgur, soya sosu ve mayalı yiyecekler kandidiyazisi olanların uzak durması gereken diğer lezzetlerdir.
 • Bağırsaklarında kandida olanlar renkli ve çeşitli besinler yemeye özen göstermelidir. Mevsimine göre bolca sebze, salata, yeşil yapraklılar, taze soğan, sarımsak ve pırasa bağışıklık sistemine destek verirken, özellikle lahana türü sebzeler antimikrobiyal etkinlik gösterir.
 • Bu tedavi sürecinde çok faydalı bir besin var ki o da domatestir. Özellikle suyunda bulunan likopen, C ve E vitaminleri, potasyum ve çok sayıda mineral nedeniyle bu diyet sürecinde çok faydalı bir besindir.
 • Bakliyatlar, tohumlar ve kabuklu yemişler ise bağışıklık sistemi için zengin bir protein kaynağı olmakla beraber bağırsak florasının korunması için zengin posa maddesi ve birçok ikincil bitkisel maddeler içerirler.
 • Tam tahıl unu ve türevi ürünler, müsli, gevrek ve tahıl yemekleri; her türlü balık; yağsız et kandidası olanların tüketebilecekleri temel gıdalardır.
 • Yenilmemesi gereken ve önerilen besinlerden ayrı olarak kandidası ve disbiyozisi olan kişilerde bağırsak geçirgenliğinin artmış olmasına bağlı olarak gelişen besin duyarlılıkları hemen her vakada görülür. Bu besin ve besin gruplarını da en az iki ay olmak üzere diyetten çıkarmak gerekir. Çünkü en düşük derece besin duyarlılık reaksiyonunun geçmesi için en erken sekiz haftaya ihtiyaç vardır.

  Unutmamamız gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi bu diyet yani kandida diyeti kilo verme diyetlerinden çok farklıdır; şöyle ki kilo verme rejimlerinde haftanın altı günü rejiminize uyarsınız ama bir gün kendinize izin verir ödüllendirirsiniz, bir sorun olmaz, hatta bu önerilen bir tutumdur. Ancak kandida diyetinde ödül, kandidiyazisin bittiği gündür, ara ara diyet kaçakları sadece tedavi süresini uzatır.

İkinci nokta ise tedavi sırasında kandidanın yok olması esnasında kişilerin kendilerini iyi hissetmedikleri, alerji, döküntü, ağrı vb. şikayetlerinin arttığı bir dönem olabilir. Bu durum kandida yok olmaya devam ederken açığa çıkan toksinlerin bağışıklık sistemini zorlamasıyla açıklanabilir yani bir çeşit iyileşme krizidir. “Ntvita CandStp MCT Oil” kapsül kullanarak bu iyileşme krizini daha rahat geçirirsiniz. Ancak toksinler vücuttan atıldıktan sonra iyileşme hızla devam eder.

3. Nöralterapi: Lokal anesteziklerle yapılan ve bir regülasyon tedavisi olan nöralterapi bağırsak mantarına zemin hazırlayan tüm süreçleri düzenlemedeki temel tedavi yöntemidir.

4. Su ve fiziksel aktivite: Kronik hastalıkların iyileşmesi ancak yaşamsal düzenlemeler ile mümkündür.

5. Rektal ozon: Ozon tedavisi bağışıklık sistemini düzenleyerek enflamasyonun düzenlenmesine destek olan bir tamamlayıcı tıp tedavi yöntemidir. Bağırsak mukozası ile temas eden ozon gazı direkt etki ile mukozanın iyileşmesine anlamlı katkı sunar.

6. Kolon hidroterapi: Doğru endikasyon konulduğu zaman ve uzman ekip tarafından uygulandığında, özellikle de bağırsak flora desteği olan kişilerde etkin bir bağırsak yıkama yöntemidir.

Dr. Hüseyin NAZLIKUL,  M.D.,  PhD.
IFMANT = Uluslararası Nöralterapi Federasyonu Başkanı
Bilimsel Nöralterapi Regülasyon Derneği Başkanı