DÜZENLİ UYKU VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ İÇİN OLMAZSA OLMAZLAR

Günden kazanmak için uykusundan kısanlardan mısınız?

O halde size kötü bir haberim var; uykunuzdan çaldığınız her saat bedeninizin 24 saatlik uyku ritmini olumsuz bir şekilde etkileyecek demektir. Daha sağlıklı ve uzun bir yaşam için uykunuzu ve uykuya ayırdığınız süreleri önemsemeniz gerekmektedir.

Farkında olmasak da bağışıklık sistemimiz sağlığımızın “tasarruf hesabı” gibidir. Sağlıklı beslenmek, aktif bir yaşam, huzurlu olmak, beden için zararlı olduğunu bildiğimiz toksin içeren ürün veya maddelerden uzak durmak, alkol ve sigara kullanmamak, sağlıklı bir cinsel yaşama sahip olmak, olumlu bir ruh hali ve elbette kaliteli bir uyku düzeni, bu hesaba düzenli olarak yatırılan para anlamına gelir.

Hesabımızda belli bir birikim varsa, yani bağışıklık sistemimiz iyi çalışıyorsa kendimizi şanslı sayabiliriz. Çünkü hesaptan para çekilmesini gerektiren bir durum olduğunda, hastalıkla mücadele etmek için gereken ihtiyacı birikimimizden karşılayabiliriz. Daha doğrusu ancak böyle bir birikimimiz varsa bağışıklık sistemimiz hastalıklarla mücadele edebilir. Eğer hesabımızda herhangi bir birikim yoksa veya aşırı para çekerek geride hiçbir şey bırakmamışsak hastalıklara zemin hazırlamış oluruz.

Günlük yaşamımızda her an bizi hasta edecek mikroorganizmalarla karşı karşıya kalırız. Eğer sağlık hesabımızda birikim varsa çoğu kez maruz kaldığımız mikroorganizmalara karşı verdiğimiz savaşın farkına bile varmayız. Ama bağışıklık sistemimiz zayıfsa yani onu hoyratça kullanmışsak pek çok insanda hastalık yaratmayacak mikroorganizmalar bizde çok ciddi hastalıkları tetikleyebilir.

Özellikle düzensiz koşullar, alkol, sigara, hareketsizlik, aşırı kilo, aşırı hayvansal besin tüketimi, mutsuz bir yaşam, kalitesiz uyku ve yoğun stres içeren bir yaşam tablonuz varsa, hastalık sırasında kredi alma seçeneğiniz de olmadığından iflas etmek ve sağlık açısından dibe vurmak an meselesidir.

Bu noktada uykunun kritik bir önem arz ettiğinin altını bir kez daha çizmek gerekir. Çünkü bazı bağışıklık hücreleri ancak uyku sırasında artış gösterir. Bu yüzden gece bakım onarım ve iyileşme açısından en mükemmel zamandır. Ayrıca uyku sırasında salgılanan, uyku hormonu olarak da bilinen melatonin serbest radikaller ve diğer toksinlerle savaşan mükemmel bir antioksidandır. Bu sebeple kaliteli bir uyku sağlıklı bir bağışıklık sisteminin yapıtaşlarının başında gelir.

Uykunuzu düzenleyen sirkadiyen ritmimizi nasıl koruruz?

Gün boyunca uyanık olun: Gün ışığı sirkadiyen ritmimiz üzerinde etkili olan faktörlerin başında gelir. Uyanık kalmanız gereken saatlerde doğal güneş ışığından faydalanın.

Karanlıkta uyuyun: Uyku hormonlarınızdan daha fazla faydalanmak için perdelerinizden veya uyku sırasında takabileceğiniz göz bantlarından yardım alın.

Günbatımını takip edin: İyi bir uyku için en ideal saat akşam 21.00’dır. Günbatımından yaklaşık iki saat sonra uyumayı alışkanlık edinin.

Uyku saatlerinizi düzene koyun: Akşam öğünlerinizi hafif tutmaya, stres dolu televizyon programlarından kaçınmaya, yorgunluğunuzu geride bırakmaya ve İYİ bir uyku düzeni kurmaya özen gösterin.

Güne güzel başlayın: Her yeni güne başlarken perdelerinizi açın ve güneşi içinize çekin. Eğer imkanınız varsa birkaç dakika dışarıda kalarak temiz hava almaya çalışın.

Dr. Hüseyin NAZLIKUL,  M.D.,  PhD.
IFMANT = Uluslararası Nöralterapi Federasyonu Başkanı
Bilimsel Nöralterapi Regülasyon Derneği Başkanı