Güçlü savunma için ipuçları

  • İyi uyuyun ve rahatlayın
  • Dengeli beslenin
  • Egzersiz yapın
  • Soğuk uygulayın
  • Ellerinizi yıkamayı unutmayın
  • Sigara ve alkol kullanmayın
  • Çokça gülün

Soğuk uygulayın

Büyükannenizin ipuçları, hala bağışıklık sisteminiz için güçlü yardımcılardır. Soğuk duşlar sayesinde soğuk ve sıcak arasındaki değişim, bağışıklık sistemi için güçlü uyaranlar sağlar. Örneğin, önceden sıcak bir duş aldıysanız kısa bir soğuk duş, vücut için iyidir.

Ellerinizi yıkayın

Soğuk algınlığını önlemek için en etkili ipuçlarından biri, kendinizi iyi hijyenle enfeksiyondan korumaktır. Çoğu patojen eller yoluyla bulaşır. Ellerinizi sabunla iyice yıkayarak viral ve bakteriyel yükü, dolayısıyla enfeksiyon riskini azaltırsınız. Ellerinizi yüzünüzden uzak tutmak da önemlidir. Özellikle temiz olmayan ellerle gözlere, ağza ve burna temastan kaçınmalısınız.

Sigara ve alkolü bırakın

Sigara ve alkol bağışıklık sistemini zayıflatır ve kişiyi hastalıklara karşı savunmasız kılar.

Kansere karşı domatesle korunun

Bilimadamları, domatesin kansere karşı koruyucu olduğunu bildirmiştir. Bazı çalışmalarda en güçlü etkilerinin özellikle prostat kanseri, pankreas tümörleri, yumurtalık kanseri ve mide kanseri üzerine olduğu gösterilmiştir.

Domateste yüksek konsantrasyonlarda bulunan likopenin bu durumu sağladığı düşünülmektedir. Likopen, serbest radikal temizleyici görevi görür yani hücreye zarar verici etkileri olan maddeleri nötralize eder.

Yoğurtla ishali durdurun

Probiyotik gıdalar bağışıklık sistemini güçlendirir. Büyük ölçekli bir çalışmada probiyotiklerin ishal riskini azalttığı bulunmuştur.

Probiyotiklerin etkisi kanıtlanmıştır:

-Patojenlere bağlı oluşan ishaller

-Seyahatlerden kaynaklı oluşan ishal

-İlaçların neden olduğu ishal (antibiyotikler)

Bununla birlikte yoğurt, mucize tedavi değildir; probiyotikler, antibiyotiklerin neden olduğu ishali önleyebilir. Ancak herkeste yüzde yüz aynı etkinliği göstermeyebilir. Her yoğurt farklı bakteri kültürleri içerir, bu nedenle her ürün, herkes için eşit derecede etkili değildir. Anti-ishal etkisine ulaşmak için bir kişinin kaç probiyotik alması gerektiği, tüketilen bakteri alt türlerine de bağlıdır. Bu da genellikle paketlerde belirtilmez.

Anne sütü enfeksiyonlara karşı korur

Araştırmacılar, uzun zamandır anne sütünün sağlıklı olduğunu bildirmektedir. Bu nedenle bebeklerin ilk 4 ila 6 ay emzirilmesi kesinlikle önerilmektedir. Anne sütü bebeği iltihap ve enfeksiyondan koruyan enzimler ve antikorlar içerir. Uzmanlar, anne sütünde henüz bilinmeyen birçok biyoaktif madde olduğunu da öngörmektedir.

Yağlı balıklar bağışıklık sistemini güçlendirir

Çocukların ve yetişkinlerin bağışıklık sistemi için balıkyağı sağlıklıdır. Yapılan çalışmalara göre omega-3 yağ asitleri, bağışıklık sisteminin polen veya hayvan kılı gibi yabancı maddelere aşırı reaksiyona girmesini engelleyerek alerjileri önleyebilir. Aynı zamanda omega-3 yağ asitleri, otoimmün hastalıkların veya kronik enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir. Somon ve tonbalığı gibi yağlı balıklarda yüksek miktarda omega-3 yağ asitleri bulunur.

Kilo fazlalığı, bağışıklık sisteminin yükünü artırır

Fazla kilolu olmak, vücudun savunma sistemi için bir yüktür. Bunun nedeni, yağ dokusunun enflamatuar olayları tetiklemesidir. Bağışıklık sistemi her zaman bu enflamasyonla ilgilenir ve sürekli alarm halindedir. Aşırı kilolu insanlar operasyonlardan sonra daha yavaş iyileşir, çünkü vücudun kendi savunma sistemi, operasyon yarasını ihmal etmek zorundadır.

Dr. Hüseyin NAZLIKUL,  M.D.,  PhD.
IFMANT = Uluslararası Nöralterapi Federasyonu Başkanı
Bilimsel Nöralterapi Regülasyon Derneği Başkanı